Fedora Forum

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Author Topic: Conectare internet pe smartphone android prin retea wifi din fedora  (Read 1671 times)

Danielf2011

• Jr. Member
  • **
    • View Profile

Este posibil să-ţi transformi un laptop wireless într-un router virtual, prin care să te conectezi cu un telefon android la internet?
  Ştiu ca fedora suporta doar retelele adhoc, iar telefoanele android din motive de securitate nu au instalate aceaste opţiune.
  Intreb, pentru că pe windows 7 există 2 aplicaţii care transformă placa de reţea wireless într-un router, pe care se poate conecta un telefon cu sistem de operare android.
  O aplicaţie se numeşte: conectify, iar cealaltă se numeşte virtual router manager.
  Am căutat mai multe detalii pe google, dar toate se terminau destul de ambiguu, deoarece trebuia să modific anumite fişiere de networking din sistem şi nu vreau să testez chestiile alea pe laptop.... pot să fac vreo prostie şi să rămân fără net.
   Are idee cineva de vreo aplicaţie, sau de cum se configurează sistemul ca să devină router virtual wireless? 
« Last Edit: September 18, 2011, 07:05:48 PM by Danielf2011 »

Danielf2011

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
Re: Conectare internet pe smartphone android prin retea wifi din fedora
« Reply #1 on: September 18, 2011, 07:16:44 PM »

Am găsit o soluţie însă am nevoie de puţin ajutor.
  Ştie cineva dacă o placă de reţea Atheros AR9287 poate fi setată în master mode?
  Comanda iwconfig îmi arată următorul lucru pentru reţeaua wireless, momentan:
  wlan0     IEEE 802.11bgn  ESSID:off/any 
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=13 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:on
   Partea cu  ESSID am rezolvat-o. Ceea ce îmi trebuie mie este să schimb Mode:Managed  Access Point în Mode:Master..
  Iar comanda iwconfig wlan0 mode Master
îmi dă eroarea asta:
Error for wireless request "Set Mode" (8B06) :
SET failed on device wlan0 ; Invalid argument.
     Este posibil ca placa mea wireless să nu poată fi setată în mod master?
     Aş încerca să instalez windows 7 pentru a testa conectify sau virtual router management ca să văd dacă am placa compatibilă pentru a fi folosită ca acces point pentru a distribui net.
     Habar nu am ce să fac deocamdată....

Page created in 0.05 seconds with 20 queries.